Практични аспекти терапије базалним аналозима инсулина пацијената са типом 2 дијабетес мелитуса
САЖЕТАК
Етиопатогенетски развој типа 2 дијабетес мелитуса (Т2ДМ) се одвија кроз континуум који започиње дејством фактора ризика, развија се преко предијабетеса све до отвореног, клинички манифестног дијабетеса. Т2ДМ карактерише прогресиван ток и зато је неопходно непрекидно подешавати терапију актуелном патогенетском тренутку. Савремени терапијски водичи препоручују читав низ ефикасних терапијских опција уз помоћ којих пацијенти могу постићи добру гликорегулацију.
Данас је могуће индивидуализовати терапију у складу са присутним коморбидитетима (кардиоваскуларни ризик, атеросклеротска кардиоваскуларна болест, срчана слабост и хронична ренална болест), и другим клиничким карактеристикама болесника (хипогликемија, пораст телесне масе и др). Почетком 2021. године објављен је најновији водич за дијагностику и терапију дијабетеса од стране водећих светских удружења за проучавање дијабетеса (Америчко удружење за дијабетес и Европско удружење за проучавање дијабетеса). Такође, препоруке су обухватиле и детаљније смернице за спровођење инсулинске терапије, објашњавајући моделе примене инсулина и инсулинске препарате.
У савременој терапији дијабетеса велики проблем представља варијабилност гликемије. Концепт варијабилности гликемије има шире значење од простог „варирања гликемије“. Основни елементи варијабилности гликемије су: неравномерност гликемија у току дана (осцилације нивоа гликозе у току дана) и непредвидивост гликемија из дана у дан (осцилације од једног до другог дана). Читав низ фактора може утицати на варијабилност гликемије, неки су зависне, а неки не зависе од врсте примењеног препарата инсулина. Варијабилност ефеката инсулина подразумева различите фармакокинетске и фармакодинамске ефекте инсулина у условима истоветно дефинисане апликације (доза, место и техника апликације). Хумани инсулини средњедугог дејства доводе до великог степена варијабилности.
У циљу превазилажења овог недостатка дизајнирани су базални аналози који показују много мањи степен варијабилности, као и могућност много дужег трајања ефекта. Два су основна механизма протракције дејства базалних аналога: преципитација и ацилација. Нижа варијабилност у дејству инсулина из дана у дан доводи до предвидљивијег гликемијског одговора што ствара мањи страх од хипогликемија и код пацијента и код лекара, те већег поверења лекара и пацијента у титрацију инсулина и могућност достизања нижих циљних вредности гликемије. Велика варијабилност гликемије скопчана је са великим осцилацијама у гликорегулацији и честим променама периода хипо и хипергликемија, што је повезано са повећаном стопом нежељених кардиоваскуларних догађаја. Применом базалних аналога постиже се квалитетнија гликорегулација и смањује ризик настанка хроничних компликација дијабетеса.
ЕДУКАТИВНИ ЦИЉЕВИ
- Упознавање на који начин етиопатогенетски континуума развоја Т2ДМ утиче на терапију
- Разумевање концепта варијабилности гликемије, узрока варијабилности и њених псоледица
- Разумевања механизма протракције ХМ инсулина средњедугог дејства и наћина на који узрокује велику варијабилност гликемије
- Упознавање са концептом аналога инсулина, механизам протракције дејства базалних аналога инсулина
- Упознавање ефеката примене базалних аналога инсулина на квалитет гликорегулације и њихов утицај на развој хроничних компликација дијабетеса
- Упознавање на који начин етиопатогенетски континуума развоја Т2ДМ утиче на терапију
ЗНАЊА КОЈА ЋЕ СТЕЋИ УЧЕСНИЦИ
- Стицање знања о потреби динамичног прилаза терапији условљеног прогресивном природом Т2ДМ
- Стицање знања о концепту варијабилности гликемије, његовом клиничком презентацијом и начинима превазилажења
- Усвајање знања о механизму протракције дејства ХМ инсулина средњедугог дејства и разлозима велике варијабилности гликемије коју он узрокује
- Оспособљавање за увођење и подешавање доза базалних аналога инсулина
- Препознавање неопходности интензивирања инсулинске терапије и могући начини интензивирања
- Стицање знања о потреби динамичног прилаза терапији условљеног прогресивном природом Т2ДМ
Уводна секција (тематски формат)
-
- Секција 1. Регистрacija није доступна
- Секција 2. Котизација није доступна
- Секција 3. Литература није доступна
- Секција 4. Решавање теста није доступна
- 5. Уверење о положеном тесту
5Преузмите потврду - уверење
Ако положите тест Платформа ће вам омогућити приступ потврди о положеном тесту у pdf формату.
Сертификат можете је одштампати одмах или накнадно.
Овим је процедура полагања теста завршена.У току једног дана полазници могу решавати највише два теста (Правилник о ближим условима за спровођење континуиране едукације за здравствене раднике и здравствене сараднике, члан 9, Службени гласник РС, 3/2016).
1
2
3
4
5